8. července 2022

Většina lidí si bere na dovolenou počítač nebo tablet – pro zábavu i kvůli práci

Ani o dovolené se většinou neobejdeme bez techniky, která nám umožňuje zkontrolovat, co se děje v práci. On-line už zůstává o dovolené téměř každý, dvě třetiny lidí z dovolené pracují. Některé firmy tak začínají zaměstnancům o dovolené nařizovat odpojení od firemních systémů, aby se vrátili opravdu odpočinutí.

Dopřejete si o dovolené digitální detox nebo patříte k majoritě? Většina Čechů se ani na dovolené neobejde bez svého notebooku, tabletu nebo jiného pracovního nástroje. Jen pětina je při balení nechá stranou. Téměř všichni pak zůstávají on-line i z jiných než pracovních důvodů – nechtějí zůstat bez sociálních sítí, oblíbených pořadů a kanálů nebo her.

Online i o dovolené

S covidem se pro mnohé změnil nejen způsob práce, ale i zvyky. Řadu činností, včetně zábavy, sportu, nakupování, jsme si zvykli řešit v on-line prostředí, a je tedy bolestivé se z něj vymanit. I kdyby to mělo být jen na chvíli a z takových příjemných důvodů jako je relaxace, odpočinek a dovolená.

V mnoha firmách se změnil přístup k tomu, jak jsou lidé „dosažitelní“ mimo pracovní dobu. Dlouhodobá práce z domova přispěla k určitému rozvolnění pracovní doby a někde se stalo normou, že lidé bez ohledu na denní dobu nejen vezmou mobilní telefon, ale také zareagují na e-mail nebo jinou komunikaci. To platí i o víkendech a dovolených.

Pro práci i pro zábavu

Většina lidí si s sebou bere na dovolenou vybavení, které jim umožní být on-line. Během dovolené chtějí sdílet své zážitky na sociálních sítích, hrát hry, mají čas na sledování filmů a seriálů nebo oblíbených kanálů, mít možnost hledat informace o zajímavých místech, která by mohli navštívit, možnostech dopravy, restauracích a zábavě v okolí. Dvě třetiny lidí si s sebou pak berou počítač kvůli práci.

Množství lidí, kteří řeší své pracovní záležitosti z dovolené, v posledních letech skokově narostlo. Firmy by měly pamatovat na to, aby zejména v letním období zaměstnanci věděli, co nemají z pracovních počítačů a telefonů dělat. Připojování z veřejných sítí v hotelech, na letištích, v restauracích, poskytování pracovního počítače dětem na hraní a streamování. To jsou neustále opakované chyby, jimiž mohou lidé na dovolených ohrozit nejen svá zařízení a data, ale i firemní systémy.

Právo nebo povinnost být off-line?

V době, kdy firmy zakotvují ve své kultuře work-life balance, sílí trend donutit zaměstnance o dovolené nepracovat. Někteří zaměstnavatelé přímo pod hrozbou sankcí zakazují, aby jejich lidé během dovolené vstupovali do firemních systémů a mailových profilů.

Firmy mají zájem, aby jejich zaměstnanci zůstali výkonní, proto sílí tlak na to, aby se o dovolených odstřihli od pracovní komunikace. Doba covidu značně posunula hranice vnímání potřeby zůstat on-line. Proto se toto téma stává důležitým nejen pro HR oddělení, ale je předmětem úprav pracovního práva. Zakotvení práva být off-line, které se týká nejen času mimo pracovní dobu, ale i o dovolené, se nejspíš stane součástí novely Zákoníku práce v souvislosti s právní úpravou home office.