24. května 2022

Průzkum Platy.cz – průměrná mzda v ČR oproti minulému čtvrtletí vzrostla o necelé procento

Rostoucí životní náklady zvyšují tlak zaměstnanců na růst mezd, ekonomická situace firem ale přidávání příliš nenahrává. Průzkum platového portálu Platy.cz ukazuje, jakým tempem rostou odměny zaměstnanců v ČR včetně bonusů a jak se liší situace v jednotlivých oborech a regionech.

Nárůst mezd a platů přibrzdil

Platový portál Profesia.cz shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v ČR. Podle jeho údajů je celková průměrná mzda včetně bonusů a odměn za první čtvrtletí tohoto roku 47 979 Kč. Oproti stejnému období loňského roku výdělky zaměstnanců vzrostly o 4,5 %, oproti minulému čtvrtletí činí nárůst jen 0,8 %. Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 %, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021. To nasvědčuje tomu, že tempo růstu mezd už na přelomu roku polevilo a nyní se nadále snižuje.

Z pohledu jednotlivých segmentů trhu práce mělo nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním čtvrtletí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun jsme tak zaznamenali v kategorii pomocné práce (o 19 %), textilní a kožedělný i dřevozpracující průmysl (o 17 %), služby (o 12 %). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 22 800 kč za pomocné práce po 34 110 Kč ve dřevozpracujícím průmyslu. Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci ve farmaceutickém průmyslu, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 % na 50 688 Kč.

Jsou ale i obory, kde se celková průměrná mzda zvýšila jen nepatrně nebo zůstala téměř stejná. Mezi ně patří překladatelství a tlumočnictví, telekomunikace, bezpečnost a ochrana, zemědělství a potravinářství a žurnalistika a polygrafie.

Kde se platí nejlépe

Asi nikoho nepřekvapí, že pokud necháme stranou platy vrcholového managementu, nejvíce si zaměstnanci vydělají v oblasti IT, kde je průměrná celková mzda včetně bonusů a odměn 59 960 Kč. Téměř srovnatelné jsou ale i další segmenty – leasing (59 210 Kč), právo a legislativa (56 700 Kč) nebo telekomunikace (51 050 Kč).

Z pohledu regionů vede Praha (48 220 Kč), následovaná Středočeským (46 000 Kč) a Jihomoravským krajem (44 500 Kč). Na opačném konci žebříčku jsou kraje Karlovarský (45 770 Kč, Olomoucký (36 530 Kč) a Zlínský (36 580 Kč).

Státní správa versus komerční sektor

V posledních letech je tématem sbližování mezd ve státním a nestátním sektoru. Zatímco v letech 2018 až 2020 se rozdíl mezi průměrnou celkovou mzdou a platem zvyšoval, z 3 270 Kč na 4 300 Kč, v roce 2021 už byl jen 2 930 Kč letos prozatím 2 770 Kč. Zde je ale nutné vzít v úvahu, že kromě plošného zvyšování platů státních zaměstnanců zde sehrály roli i mimořádné odměny pracovníků ve zdravotnictví za jejich nasazení v době koronakrize.

Letošní růst mezd lze jen těžko predikovat. Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování, protože finanční rezervy mnoha firem jsou kvůli negativnímu dopadu událostí v posledních dvou letech již vyčerpané.