28. března 2022

Profesia pomáhá utečencům z Ukrajiny při hledání práce

Profesia zveřejnila na svých stránkách sekci Pобота. Sekce je určena pro uchazeče a uchazečky o práci z Ukrajiny a má jim zjednodušit orientaci v aktuálních pracovních nabídkách v České republice a pomoci při hledání vhodné práce.

Ukrajinci a Ukrajinky, kteří zvolili Českou republiku za své dočasné útočiště, potřebují pomoc při hledání práce. Neznalost nebo špatná znalost jazyka, tuzemských zákonů a dalších důležitých informací jim tuto činnost komplikuje. Pracovní portál Profesia.cz představuje aktivity, které připravil, aby příchozím z Ukrajiny pomohl získat lepší povědomí o tuzemském trhu práce, aktuálních pracovních možnostech a dalších důležitých informacích.

Pracovní portál Profesia dal zaměstnavatelům možnost označit své pracovní nabídky vlaječkou Ukrajiny a upozornit tak, že je zveřejněná nabídka vhodná pro uchazeče z Ukrajiny, kteří utíkají před válečným konfliktem. Profesia od spuštění eviduje v České republice již téměř 300 takovýchto pracovních nabídek.

 

Pro utečence může být velmi náročné prohledávat se pracovními nabídkami, pokud neznají jazyk, a proto je možno vybrat v zápatí pracovního portálu ukrajinštinu. Uchazeči tak mají možnost vyhledávat pracovní nabídky v sekci Pобота hned na úvodní stránce. Z uvedených nabídek si mohou vybírat dle různých preferencí – lokality, vzdělání, pracovní pozice, atd.

Zároveň si na stránkách Profesia.cz mohou vytvořit životopis prostřednictvím on-line formuláře, který je k dispozici v různých jazycích, včetně ukrajinštiny. Služba je pro uchazeče bezplatná. Pokud dají navíc souhlas se zveřejněním svého CV v databázi, mohou je ověření zaměstnavatelé oslovovat s konkrétními pracovními nabídkami přímo.

Firmy mají dále možnost si v Databázi životopisů vyfiltrovat uchazeče z Ukrajiny se statutem dočasného útočiště. Služba je bezplatná a takto označené CV mají odkryté kontakty.

Bezpečnost při hledání práce

Pracovní portál Profesia je zároveň garantem bezpečného hledání práce. Každá zveřejněná pracovní nabídka prochází ověřovacím procesem prováděným našimi specialisty. Společnost také prověřuje případné stížnosti na nekalé praktiky zaměstnavatelů. V případech, že se takový podnět potvrdí, firmy dostávají zákaz zveřejňovat inzeráty na našem portálu. Uchazečům a uchazečkám o práci z Ukrajiny doporučujeme, aby si hledali práci na bezpečných místech.

Účelnou pomoc nabídne i ukrajinská lokalizace informací o mzdách a platech na portálu Platy.cz. Zájemci o práci si tak na adrese platy.cz/uk mohou jednoduše v rodném jazyce najít informace o výši mzdy na dané pozici v určitém regionu a posoudit, zda jim zaměstnavatel nabízí férovou mzdu. Vše je vysoce transparentní, takže informace na tomto portálu pomohou zabránit platovému dumpingu a zneužívání těžké situace běženců.

Pro většinu příchozích z Ukrajiny je největším problémem při hledání práce jazyková bariéra. Od dubna proto nastoupí na oddělení zákaznické podpory Profesie posila pro komunikaci s uchazeči v ukrajinštině.