20. listopadu 2020

Plný nebo částečný úvazek? O který typ pracovního poměru mají lidé zájem?

Hovoří se o tom, že výrazně roste obliba zkrácených pracovních úvazků a dalších flexibilních forem práce. Proto jsme se v anketě na stránkách Profesia.cz tentokrát ptali, jaká forma úvazku je pro jejich návštěvníky nejatraktivnější.

Osmihodinová pracovní doba už prý tolik netáhne a lidé dávají přednost jiným formám úvazku. Čím dál více zaměstnanců preferuje práci na částečný úvazek či na volné noze. Kratší pracovní doba jim totiž umožňuje větší flexibilitu, více času na vzdělávání v daném oboru a lepší skloubení pracovního a osobního života.

Jak to vypadá v zahraničí

Průzkum, který nedávno provedlo britské profesní sdružení personálních agentur ukázal, že dva z pěti dospělých pracovníků si během své kariéry vyzkoušeli práci na zkrácený úvazek nebo pracovali na volné noze. Tento podíl výrazně vzrostl v posledních letech, protože v roce 2014 to byla podle stejného zdroje pouze třetina. Největší nárůst byl zaznamenán u lidí mezi 18 a 35 lety.

U nás se situace mění

I když Česká republika dlouhodobě patří k zemím s nejmenším podílem flexibilních a zkrácených úvazků v Evropě, jejich nabídka roste. Svůj podíl na tom má i letošní kovidová situace, kdy řada zaměstnavatelů změnila názor na méně tradiční pracovní úvazky. Největší nabídka takovýchto míst je v Praze, což je dáno větší koncentrací firem z oborů, kde zkrácené úvazky neovlivňují provoz firmy, tedy u administrativních pozic, v IT segmentu nebo ve finančnictví. S nabídkou částečných úvazků se ale častěji setkáváme i u možná překvapivých profesí – řidičů, úklidových a dovážkových služeb nebo ve zdravotnictví.

Klasický plný pracovní úvazek stále láká nejvíce

Jak tedy vypadají výsledky ankety, do které se zapojilo téměř 900 respondentů? Více než polovina z nich (54 %) uvedla, že v současné době je pro ně nejatraktivnější plný pracovní úvazek. Více než pětina (21 %) respondentů by ale stála nejvíce o úvazek částečný. Práci na dohodu by preferovalo 11 %, samostatnou výdělečnou činnost 9 % a sdílené pracovní místo 5 % z odpovídajících.