15. července 2021

Letní dovolenou letos vynechá méně lidí než vloni. Více lidí vyráží i do zahraničí

Prázdniny, které prožíváme, jsou už podruhé za sebou v mnohém netypické. I když se letošní a loňská situace liší, část lidí tráví léto jinak, než byli zvyklí. Jak vypadá letošní dovolená podle výsledků ankety na stránkách Profesia.cz?

Zatímco vloni většina lidí vnímala předprázdninové uvolnění jako konec kovidových trampot a v létě fungovala podobným způsobem jako před pandemií, letos je léto pandemií poznamenané více. Nedá se ale mluvit o nějakém jednoznačném trendu, spíš se pod vlivem dalších vln onemocnění lidé rozhodli „bezpečné“ letní měsíce využít různě. Jsou obory, které se snaží alespoň zčásti obnovit činnost, zejména kultura, gastronomické provozy, služby volnočasového, relaxačního či zábavního charakteru, nebo ty spojené s cestovním ruchem. Řada firem má v létě velmi napilno z toho důvodu, že se jim po útlumu podařilo získat velké množství zakázek a potřebují je splnit. Ale mnoho lidí se naopak rozhodlo letní měsíce využít k relaxaci, protože jim uplynulé období dalo zabrat.

Vloni si nedopřálo dovolenou více lidí než letos

Prvním rozdílem oproti loňsku je to, že více lidí se rozhodlo letos dovolenou nevynechat. Vloni v anketě na našich stránkách 64 % lidí odpovědělo, že v létě volno mít nebudou – 34 % z finančních důvodů, 15 % si vybralo dovolenou na jaře v době karantény a zbývajících 15 % proto, že v létě na dovolenou prostě nejezdí.

Nezměnilo se to, že většina lidí tráví svou dovolenou v tuzemsku, i když vloni jich bylo více. Jako důvody pro toto rozhodnutí v průzkumu agentury STEM/MARK uváděli především snahu podpořit tuzemský cestovní ruch, obavy o zdraví s blížícím se létem ustupovaly do pozadí. Letos je důvodů nevycestovat více, k obavám z epidemické situace v některých částech světa přibyly zákazy cestování do určitých zemí, a především měnící se podmínky pro vycestování i návrat z dovolené. Měsíce uzávěr ale zcela evidentně podpořily chuť lidí cestovat.

Více než třetina lidí se rozhodla vyjet do zahraničí

Jak tedy vypadá letošní dovolená podle odpovědí návštěvníků stránek Profesia.cz? 28 % z 343 respondentů odpovědělo, že se nechtějí stresovat a omezovat měnícími se opatřeními a raději stráví dovolenou v ČR. Dalších 18 % zůstane také v tuzemsku, ale dovolenou by zde trávili i bez vlivu kovidu. Třetina respondentů vyráží do zahraničí – 14 % s tím, že je opatření štvou, a dalších 19 % s tím, že jim tento fakt dovolenou nezkazí. To, že letos neplánují žádnou dovolenou, odpověděla pětina lidí (21 %).