23. července 2018

Horké léto zmírňuje pravidla oblékání: jak je to u vás?

Letos začalo léto již na jaře, takže jen jsme uklidili zimní bundy, vytáhli jsme ze skříní lehké letní svršky. V mnohých profesích si ale lidé nemohou dovolit v letních vedrech slevit ze zavedených standardů, jinde jsou zase povinní nosit uniformu nebo pracovní oblečení. Jak jsou na tom s letním „dress code“ čeští zaměstnanci podle výsledků naší ankety? A má předepsaný dress code v současné době smysl?

Na stránkách Profesia.cz jsme se tentokrát návštěvníků ptali, zda musejí dodržovat v práci nějaká pravidla v oblékání a zda se v parném létě dočkají nějakých úlev. Z jejích výsledků vyplývá, že ¾ lidí jsou vázány určitými pravidly oblékání v práci. Od striktních pravidel oblékání se v posledních letech spíše ustupuje, proto bylo překvapivé vysoké procento lidí, a to 48 %, kteří musí dodržovat předepsaný dress code; 10 % z nich má v létě nějaké úlevy. Necelá pětina (18 %) respondentů uvedla, že sice nemají daná pravidla pro oblékání, ale musejí dodržovat určitý standard. Uniformu nebo pracovní oblečení pak nosí v práci 9 % respondentů. Zbývající čtvrtina uvedla, že žádná pravidla pro oblékání u nich v práci nemají.

Dress code podle oboru

Diskutuje se o tom, zda předepsaný dress code má v současné době ještě smysl. Pravidla oblékání se rozvolňují s tím, jak stále více společností demonstruje svou přátelskost a otevřenost ležérnějším stylem, i v oblékání zaměstnanců. Situace se ale liší obor od oboru. Zatímco v bankovnictví a finančních službách je konzervativní styl oblékání vyjádřením určité stability a spolehlivosti, v oborech jako advokacie, poradenství, na vysokých manažerských postech je oblečení často ukazatelem jistého statusu a úspěšnosti. Za nejležérnější obor je považováno IT, kde je zejména u specialistů zalezlých hluboko mezi počítači tolerováno prakticky vše. Bez limitů, ale s výrazným nápadem se očekává oblékání u kreativních pozic a umělců. A u obchodních firem platí, že ten, kdo je ve styku se zákazníky, je vizitkou firmy.