11. července 2022

Na dovolené letos Češi šetřit nechtějí, utratí většinou stejně nebo více ve srovnání s loňskem

Aktuální anketa na stránkách Profesia.cz ukázala, že lidé na letošní dovolené převážně šetřit nechtějí. Jaká část lidí si letos dopřeje lepší dovolenou než v předcházejících letech, kolik jich na dovolenou nepojede vůbec? A jaké benefity spojené s dovolenou nabývají na oblibě?

Anketa těsně před letními prázdninami zjišťovala, kolik peněz chtějí Češi utratit za letošní dovolenou v porovnání s loňskem. Vyrazit na letní dovolenou se chystají tři čtvrtiny Čechů a celkové výdaje za ni budou vyšší než vloni. Nadpoloviční většina respondentů odpověděla, že jejich náklady budou letos srovnatelné nebo vyšší. Více než vloni plánuje vydat za dovolenou 38 % lidí, srovnatelnou částku chce utratit 19 %.

Pětina z těch, kteří vynaloží vyšší částku však připouští, že vloni měli dovolenou skromnější kvůli covidu. O něco více než pětině (22 %) lidí inflace a zdražování nedovolí vydat za dovolenou tolik jako vloni. Další pětina lidí (21 %) pak uvedla, že utratí méně, protože budou muset více pracovat, upřednostní možnost vydělávat. Tyto výsledky potvrzuje i průzkum společnosti Europ Assistance, podle nějž výdaje za dovolenou oproti loňsku vzrostou o 6 %.

Příspěvek na dovolenou jako benefit, který je stále žádanější

I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy, stále větší zájem je v současné době o benefity spojené s dovolenou. Jde zejména o dovolenou navíc, kterou podle údajů z platového portálu Platy.cz poskytují firmy 34 % zaměstnancům. Přálo by si jí ale mít více než 90 % pracovníků.

Podobné je to s příspěvkem na dovolenou, který je stále žádanějším benefitem. Přálo by si ho 36 % lidí. Pozorujeme stále větší ochotu zaměstnavatelů dopřát zaměstnancům odpočinek v podobě dovolené a různými způsoby ji podporovat, aby si skutečně odpočinuli.