28. září 2021

Databáze životopisů: 9 tipů, jak ji využít naplno

Databáze životopisů může být vaším skvělým pomocníkem. Můžete ji využít na vyhledávání vhodných kandidátů na otevřené pozice, získání přehledu o volných uchazečích na trhu práce či vytvoření poolu kvalifikovaných kandidátů. Připravili jsme tipy, které vám s ní ulehčí práci.

1. Buďte při hledání nového kolegy proaktivní

V databázi životopisů od Profesie máme okolo 11 500 aktivních životopisů uchazečů, kteří si práci hledají aktivně i pasivně. Je to užitečný nástroj, který se vám hodí, ať už k přímému kontaktování vhodných kandidátů nebo k tomu, abyste si udělali přehled dostupných kandidátů ve vašem odvětví na trhu práce.

Prohlížení anonymizovaných profilů je pro registrované firmy na Profesia.cz bezplatné.

2. Uchazeči, kteří splňují vaše kritéria

Pokud se vám 11 500 životopisů zdá hodně, nemějte obavy. V rámci databázi máme více filtrů, díky kterým si jednoduše zobrazíte jen kandidáty, kteří odpovídají vašim požadavkům. Filtrovat můžete podle lokality, druhu pracovního poměru, pozice nebo podle toho, jak dlouho jsou životopisy v databázi zveřejněné.

Na přesnější výběr máme k dispozici rozšířené vyhledávání. Takto si můžete životopisy filtrovat i podle vzdělání, znalostí, mzdy, řidičského průkazu, praxe nebo jiných kritérií.

TIP: Zajímají vás finanční požadavky kandidátů na konkrétní pozici nebo v konkrétním regionu? Platový report od Platy.cz vám pomůže s nastavením platového rozmezí tak, aby byla vaše pracovní nabídka konkurenceschopná.

3. Naučte se vyhledávat efektivně

K vyhledávání v databázi životopisů můžete použít i filtrování na základě klíčového slova. Slouží k tomu horní vyhledávání. V prvním políčku můžete zadat pozici, odvětví nebo jakékoliv klíčové slovo. Ve vedlejším políčku si zvolíte lokalitu. Vybírat můžete stát, kraj nebo okres.

Do vyhledávání můžete zadat jeden nebo více výrazů. Aby se vám výsledky vyhledávání zobrazily podle vašich představ, podívejte se, jak funguje vyhledávání podle více výrazů.

 

4. Označte si svoje favority

Uchazeče, kteří vás v databázi zaujmou, si můžete jedním klikem zařadit do vašeho výběrového řízení. Stačí, když v profilu uchazeče kliknete na „přidat do mark řízení“. Mark je nástroj na práci s uchazeči, který je nově přístupný všem registrovaným klientům. Najdete ho po přihlášení do vaší Firemní zóny na Profesia.cz, v sekci Vaši uchazeči v marku.

 

5. Dostávejte vhodné uchazeče přímo na e-mail

Neztrácejte čas a mějte přehled o nejčerstvějších uchazečích v databázi. Nechte si nové vyhovující životopisy posílat každé ráno na váš e-mail. Klikněte v databázi na tlačítko „zasílat životopisy e-mailem“, vyberte si kritéria, které jsou pro vás důležitá a nastavte e-mailovou adresu.

TIP: Při výběru kritérií se zaměřte pouze na požadavky, které jsou pro vás nezbytné. Pokud jich zadáte příliš moc, může se stát, že přijdete o zajímavé kandidáty. Šikovný zaměstnanec se mnoho úkonů dokáže naučit během zaškolení nebo samotného výkonu práce.

6. Aktuální životopisy

Denně do databáze přibývají nové nebo aktualizované životopisy. Po vytvoření životopisu na Profesii se uchazečů ptáme, o jakou práci a v jaké lokalitě mají zájem a jestli si přejí, aby se jejich životopis zobrazoval zaměstnavatelům. Máme tak přesné informace, které zvyšují kvalitu výsledků vyhledávání. Životopis, který je v databázi nečinný 3 měsíce, je automaticky odstraněný, když si ho kandidát znovu neaktualizuje.

7. Neaktuálního uchazeče můžete nahlásit

Pokud se vám stane, že oslovíte s nabídkou práce kandidáta z databáze, který si už práci nehledá, můžete nám ho nahlásit. Naši kolegové z oddělení podpory zákazníkům ověří stav uchazeče. Pokud se potvrdí, že si práci už nehledá, kredit, kterým jste si otevřeli jeho kontaktní údaje, vám vrátíme.

8. Kvalitnější životopisy

Od září jsme pro uchazeče spustili úplně nový, moderní formulář životopisu na Profesii. Poskytne tak uchazečům lepší zážitek z přípravy životopisu a zároveň je navržený tak, abychom zkvalitnili údaje v databázi životopisů.

9. A co GDPR?

Uchazeči dávají souhlas ještě před vytvořením životopisu na Profesia.cz za účelem zpřístupnění životopisu v databázi pro obchodní partnery se záměrem nabídky vhodné práce. Uchazeče z databáze Profesia tedy můžete oslovit s pracovní nabídkou (avšak nemůžete jim posílat marketingové nabídky). Pokud si kontakt odkryjete, ale uchazeče o práci nekontaktujete, vzniká vám oznamovací povinnost vůči osobě, jejíž kontakt jste si odkryli.

Pár základních informací o databázi životopisů od Profesie

Databáze životopisů je pro registrované klienty Profesie bezplatná v anonymizované podobě. Můžete si prohlížet profily uchazečů nebo použít filtry a zobrazit si takové, kteří splňují vaše požadavky. Následně uvidíte seznam anonymizovaných kandidátů s informacemi jako praxe, hledaná pozice, bývalí zaměstnavatelé, bydliště a lokalita, ve které si kandidát hledá práci.

Můžete si zobrazit i kompletní životopis kandidáta, avšak bez osobních a kontaktních informací.

Pokud chcete kandidáta kontaktovat, na odkrytí kontaktních údajů budete potřebovat kredity. 1 kredit = 1 odkrytý kontakt. Platnost kreditů je 12 měsíců ode dne zakoupení. Výhodnější je zakoupit si kredity v balících.